У якому віці краще починати уроки гітари
  ГоловнаБлог ›  У якому віці краще починати уроки гітари › 

Гітара, безумовно, чудовий інструмент, і гра у ньому розвиває творчі здібності людини: покращується пам'ять, логічне мислення, голосові дані, дрібна моторика позитивно впливає на мозкові центри, відповідальні за мову. Спів же має загальнозміцнювальну здатність для імунітету, дихальних шляхів та носоглотки. 

Про користь музики можна писати дуже довго. І, звичайно, такий почин, як уроки гітари, у будь-якому віці гідний похвали. Але ось уроки для кожної вікової категорії матимуть різну спрямованість та різну ефективність. Розглянемо це питання детальніше – чи варто починати грати на гітарі у 70 років, наприклад.

Уроки гітари для дітей

незважаючи на загальну думку про успішність раннього навчання лише у 45% мають успішність. Діти як ніхто сприйнятливі до нового матеріалу та розвиток будь-яких навичок у них проходить найбільш ефективно, легко та швидко. Але хто ж захоче сидіти вдома та грати гами, коли можна поганяти м'яча у дворі? Отже, відсутність достатнього рівня свідомості та мотивації заважають юним обдаруванням з легкістю грати сонатини та варіації. Дорогі батьки, попереджаю вас, що відсутність мотивації у вашого сина чи доньки не говорить про відсутність музичних даних. У цьому є парадокс і основна дилема. І якщо вони, ці музичні здібності є, а гуляння у дворі перемогло мамине бажання (щоб дитина продовжувала музичні заняття), то в підлітковому віці або більш зрілому будьте готові до того, що чадо дорікне вам: «Ех, мамо! Чому ти не змусила мене вчитися на гітарі? Я б зараз уже вмів грати!"  А от якщо батьки зуміли акуратно наполягти на заняттях – максимальне застосування здібностей маленької людини, даних йому природою та розвиток супутніх навичок буде 100%.

Отже,

 • Швидкість запам'ятовування матеріалу в дітей – 100%
 • Мотивація – 10%
 • Ефективність дитячих занять – 45%

Детальніше про программу навчання ви можете прочитати у розділі "Уроки гітари для дітей".

Якщо Ви починаєте навчання у підлітковому віці,

то у мене для вас дві новини. Почнемо з гарної. Ефективність Вашого навчання становитиме 70-80%. Такий високий коефіцієнт пов'язаний з уже дозрілою мотивацією, тобто людину не треба змушувати і контролювати, щоб вона сіла грати. Тепер уже той же двір і близьке оточення сприяють грі на гітарі - як же, цей інструмент завжди додає і популярності, і привабливості. Останнє твердження – на інтуїтивному рівні, але такі розслідування проводились. А яка ж погана новина, спитаєте ви? Репертуар та техніка залишаться аматорськими, хоч і з наближеними рисами серйозної музики. Вже сонати грати пізно, на жаль. Людина може досягти рівня гарного аматора, але завжди відчуватиме, що «чогось не розуміє» теоретично музики, наприклад. При величезній мотивації досягти хорошої ефективності хоч і можливо, але важко, тому що підлітки тяжіють не до класичної, серйозної музики, а до популярного репертуару. А він помітно легший і простіший, якщо не сказати примітивний.

 • Швидкість запам'ятовування матеріалу  – 70%
 • Мотивація – 80%
 • Ефективність уроків із підлітками - 75%

Детальніше про программу навчання ви можете прочитати у розділі "Уроки гітари для підлітків".

Навчання для дорослих

має максимальну мотивацію, але займає найнижчу ступінь за рівнем результатів. У дорослому рівні гітара розглядається виключно як хобі та результат не має вирішального значення. Тому задоволення приносить безпосередньо процес навчання. Сприйняття нового матеріалу дорослим учнем тим складніше, що вищий його вік. І не вірте рекламам, які говорять інше. 

У мене був один учень, якому було 70 років. І це заслуговує на повагу і захоплення, коли людина в будь-якому віці не соромиться вчитися новому.

"І як ефективність?" - спитаєте ви.

Ефективність, звичайно, була, хоч і йшла з повільною швидкістю. Але головне – прогрес очевидний.

Отже, не засмучуйтесь, якщо Вам незручно за якимись своїми установками почати навчання, скажімо, в 50 років. Варто! Гра на гітарі розслаблює, сприяє зняттю стресу, нормалізує сон. Але для досягнення середньої ефективності приготуйтеся займатися щодня по дві години, врахуйте це. І не чекайте швидкого прогресу. Але цей результат буде найстійкішим!

 • Швидкість запам'ятовування матеріалу  – 10-50%
 • Мотивація – 100%
 • Ефективність – 45-75%

Отже, Ви вже знаєте, чого приблизно очікувати від Ваших занять. Додам до сказаного вище, що схема актуальна при пропорції 1:5, тобто на 1 урок з викладачем має припадати 5 годин самостійних занять. У цьому випадку через пару місяців Ви вже сміливо можете розраховувати, що заспіваєте серенаду своїй коханій жінці в день її народження. До речі, такий учень у мене теж був.

Детальніше про программу навчання ви можете прочитати у розділі "Уроки гітари для дорослих".


 Дивіться також:

 
   

19.06.2015 р.
Вікторія Куликовська