Хочете навчитися грати на гітарі по скайпу?

Скайп та гітара

Інтернет щільно увійшов у сучасність і полегшив музикантам життя у багатьох питаннях: починаючи від пошуку нот та закінчуючи заняттями з скайпу. У цій статті я розберу плюси та мінуси таких уроків, а наприкінці Ви прочитаєте мою особисту думку про це.

Візьмемо, наприклад, якогось Василя Петровича, який мешкає у невеликому райцентрі в Україні. І цей громадянин має намір купити гітару своїй дитині. Дитя тільки починає вчитися і Василь не має запитів на дорогий інструмент. Все логічно. Вася відкриває інтернет та економить свій час та гроші, купуючи недорогу гітарку на якомусь сайті. Чому б і ні? Фото є, відео також записано. Один клік – і чуєш звук. Не треба їхати за сотні км у поїзді чи автобусі.

З уроками по скайпу теж запит схожий: навіщо їхати кудись, якщо можна вдома за комп'ютером отримувати заняття, та й до того ж вони часто коштують дешевше за індивідуальні «живі» уроків. Визнаю, будь-яка думка має право на життя. Але давайте розберемо плюси обидвох варіантів.
 

Плюси індивідуальних уроків з гітари:

  • Заняття динамічніше
  • До уваги педагога відразу потрапляють усі недоліки: руки, голова, коліна, стопи, тощо.
  • Виправлення (у тому числі тактильне) можливих недоліків у посадці, постановці, штрихах
  • «Живий» звук є найбільш інформативним для викладача
  • Спільне музикування, яке допомагає виробляти почуття ритму, артикуляцію, штрихи
  • Живе емоційне спілкування, від фону якого залежить атмосфера на уроці
  • Як підсумок, максимальна ефективність

Плюси занять зі скайпу:

  • Економія часу
  • Економія грошей
 
Тепер розповім Вам мій погляд, заснований на багаторічному досвіді. До мене іноді потрапляють учні після занять з іншим педагогом зі скайпу, або переглядали відео-уроки в інтернеті, або вчилися самі з якихось книжок. Їх об'єднує те, що в них є істотні недоліки в основі. У когось страждає постановка, у когось немає теорії зовсім, у когось зовсім впала самооцінка і він уже в себе не вірить. У результаті всі такі учні "стопоряться" на якомусь етапі не можуть розвиватися далі. Деякі недоліки можна підправити, але деякі з них до кінця іноді виправити не вдається, як, наприклад, постановку. Якщо завчився якийсь Петя (назва наведено для прикладу) грати затиснутою правою рукою, то на рівні м'язової пам'яті така установка закріплена і її коригування відбувається дуже довго. А в перерахунку на гроші та час - дорого.
 
На противагу я знаю багато живих прикладів, і моя біографія тому підтвердження, коли учні для того, щоб займатися з досвідченим учителем, долали багато кілометрів і навіть змінювали своє місце проживання на інше місто. Свого часу я так вчинила, коли хотіла навчатися саме у Вікторії Жадько та переїхала до Києва з невеликого містечка Корсунь-Шевченківський. Нещодавно прочитала інтерв'ю Марка Топчія, який хоч і киянин, але вирішив займатися в інституті Володимира Доценка, який знаходиться у Харкові. Володимир Доценко теж (може, це карма?) свого часу займався не у своєму рідному місті, а в Москві у Олександра Фраучі.
 
На "живому" уроці один погляд вчителя, одна посмішка може підказати в потрібний момент дуже багато у фразуванні, динаміці чи інтерпретації. Для новачків вчитель взагалі безцінний. він притримує великий палець лівої руки за грифом, іноді грає своєю правою рукою, а буває кладе свою долоню поверх долоні учня і контролює не тільки сам рух будь-якої фаланги, а й замах. І з цих важливих моментів і складається та якісна база, де в голові «все вкладається в один пазл». І ця база, дорогі гітаристи, дуже цінна.
 
Я не категорично проти скайпу. Часто скайпом або соц.мережами я пересилаю учням вправи, ноти, посилання на корисні відео. Тобто, він (скайп) відіграє свою позитивну роль, але як додатковий інструмент або «швидкий електронний листоноша». Тому деякі моменти у навчанні можна перекласти і на нього. Наприклад, я цілком допускаю, що таким чином можна слухати лекції з музичної літератури, дивитися відео із життя відомих композиторів тощо. Але Ви вловлюєте, що в таких випадках такий учень відіграє пасивну роль?
 
Поки що скайп не навчився передавати все, що вловлюють рецептори людини. Навіть просте спілкування буде дуже емоційно урізаним (якщо людина, звичайно, не професійний актор).
 
Повертаючись до пошуку нот в інтернеті - ексклюзивні та дійсно цінні ноти Ви не знайдете у вільному доступі для завантаження.
 
І з покупкою гарної гітари теж питання вирішується по-іншому: якісний інструмент приїжджають, беруть до рук, грають, слухають резонанс кожної ноти і тільки потім купують.
 
Отже, дорогі учні, обирати Вам.
 
Успішного освоєння гітари!
Вікторія Куликовська